« Svibanj 2024 »

Facebook škole
Natječaj DUZS za likovne i literarne radove učenika
Autor: Zdenka Kamenicki, 24. 4. 2012.

Završen Natječaj za likovne, literarne i video/foto radove djece i mladihNa raspisani Natječa na temu katastrofa i snaga zaštite i spašavanjaj prijavili su se učenici 3.b razreda naše škole svojim likovnim i literarnim radovima.

Temeljem Odluke ravnatelja Državne uprave za zaštitu i spašavanje Klasa: 011-02/11-01/29; Ur.broj: 543-01-10-01-11-02 od 02. kolovoza 2011. godine kojom je raspisan Natječaj za izradu likovnih, literalnih i video/foto radova djece i mladih predškolskog, osnovnoškolskog i srednjoškolskog uzrasta te djece i mladih s posebnim potrebama iz Republike Hrvatske za školsku 2011/2012. godinu, na temu katastrofa i snaga zaštite i spašavanja, Područni ured za zaštitu i spašavanje Vukovar je isti proveo na području Vukovarsko-srijemske županije.

Na raspisani Natječaj prijavili su se učenici 3.b razreda naše škole svojim likovnim i literarnim radovima.

U Vukovaru, 13. ožujka 2012. godine sastalo se Prosudbeno povjerenstvo koje uvidom u pristigle radove razvrstane prema kategorijama odabralo  pobjedničke radove i dostavilo ih u DUZS, Služba za civilnu zaštitu, na završni (republički) krug natjecanja.  Među odabrane ušli su  literarni radovi učenika naše škole.

B/ literalnih radova svih uzrasta i kategorija,

1. učenici od 1 – 4 razreda
- učenica 3. razreda OŠ „Matija Antun Reljković“ Cerna
- učenik 3. razreda OŠ „Matija Antun Reljković“ Cerna

Katarina Mirković i Matej Dekanović predstavljati će nas  na državnom natjecanju svojim literarnim radovima.

Prijavljeni likovni radovi:

Katarina Mirković, 3.b

Matej Dekanović, 3.b

Josip Miškei, 3.b

Helena Marčić, 3.b

Viktorija Čop, 3.b

Prijavljeni i odabrani literarni radovi:

Strašna oluja

Osvanuo je lijep i sunčan dan. Nebo su prekrili plavi oblaci. Puhao je lagani vjetrić. Ptice su pjevale. Najednom, sve je utihnulo, nebo su prekrili tamni tmurni oblaci. Počela je padati kiša. Pada sve jače i jače...lije kao iz kabla.Vjetar je počeo jako puhati.Udarao je o prozore kuća, savijao grane, nosio lišće.

Ljudi su vidjeli kako se u daljini počeo stvarati veliki vrtlog. Postajao je sve veći i veći. Približavao se. Činilo se kao da je sve vrtio oko sebe. Čulo se vikanje:“Uragan, uragan!“ Doista, to je bio veliki bijesni vrtlog zvan uragan. Nosio je i čupao sve pred sobom: krovove kuća, automobile, stabla... Ljudi su uplašeno bježali u skloništa. Sakrivali su se gdje su stigli. Vladala je zbrka.

Odjednom,naglo, kao što je i počeo tako se i utišao. Sve se smirilo.Uragan je nestao ali je napravio veliku štetu. Ljudi su izlazili iz svojih skloništa. Stigli su spasioci. Hitna pomoć i vatrogasci  imali su pune ruke posla. Zajedno su se udružili i pomagali ozlijeđenima.U takvim trenucima najvažnije je da su svi zajedno, da pomažu jedni drugima. Zajedno smo jači!

Katarina Mirković, 3.b

Požar

Jednog lijepog ljetnog dana dječak je ostao sam kod kuće. Nije mu bilo dosadno jer je igrao igrice na računalu. Ogladnio je. Iz hladnjaka je uzeo mlijeko. Upalio je plin da ga ugrije. U ruci je držao lončić i krpu. Kad se približio vatri, plamen mu je uhvatio krpu. Počela je goriti. Dječak se uplašio. Bacio je krpu iz ruke. Zapaljena krpa je odletjela na zavjesu. Zavjesa se zapalila i vatra je buknula. Crveni plamenovi su bili sve veći i veći. Počela se širiti. Zrak je pun dima.

Iako je bio uplašen sjetio se da treba zvati pomoć. Roditelji su mu to pričali, a tako je učio i u školi. Brzo je uzeo telefon i zvao 112. Javila se jedna žena. Dječak je ispričao što se dogodilo i rekao gdje stanuje. Uplašeno je istrčao iz kuće van. Srce mu je brzo udaralo. Što će reći roditelji? Ubrzo je čuo vatrogasne sirene. Odahnuo je.Vatrogasci su brzo razvukli crijeva za vodu i počeli gasiti vatru.

Stigli su na vrijeme i kuća nije izgorila ali šteta je velika. Dječak se osjećao krivim jer nije slušao što su mu govorili roditelji. Znao je da ne smije paliti vatru. Učio je da je vatra dobar sluga ali loš gospodar.

Matej Dekanović, 3.b