Državni literarni natječaj U svijetu bajki Ivane Brlić-Mažuranić, 2015.
Autor: Jelena Čop, 9. 4. 2015.

U Slavonskome Brodu povodom Dječjih svečanosti U svijetu bajki Ivane Brlić-Mažuranić održava se Državni literarni natječaj „Pouke i poruke Ivane Brlić-Mažuranić temeljene na zakonima srca i dosezima mašte“ s ovogodišnjom temom Rečenica je misao koja obuhvaća svijet u organizaciji Matice hrvatske Ogranak Slavonski Brod, Učiteljskog fakulteta i Gradske knjižnice Slavonski Brod. Naša je škola ove godine među trima nagrađenima na razini Hrvatske: Nihad Vrbić iz 7. razreda s mentoricom Jasnom Živković osvojio je nagradu u kategoriji SMS poruke.

Ovogodišnja tema natječaja Rečenica je misao koja obuhvaća svijet oslonjena je na istoimenu crticu Ivane Brlić-Mažuranić objavljenu u svesku 4 Sabranih djela Ivane Brlić-Mažuranić pod nazivom Članci (1903.-1938.). (Dodatno pojašnjenje teme i crticu možete pročitati u priloženom dokumentu.)

Cilj je natječaja povezivanja djece osnovnih škola iz cijele Hrvatske na zasadima kojima se svijet Ivane Brlić-Mažuranić suprotstavlja gruboj životnoj stvarnosti, a to su dobrota koju čovjek donosi sa sobom u život, plemenitost, vjera u bolje, ljubav, hrabrost i istina koje prožimaju sve njezine priče. Upravo te vrijednosti, u svakodnevnom životu ili mašti, postaju tema dječjeg pisanja stihova, daju djeci prigodu da oslobode svoju maštu i kreativnost, da riječima izraze emocije potaknute razgovorom ili čitanjem.

Na natječaj se moglo poslati pjesmu, kratku SMS poruku ili prozni tekst, a iz cijele Hrvatske odabrana su po tri učenička literarna rada koja su nagrađena iz svake kategorije. Nastavnica Jasna Živković potaknula je učenike na pisanje i time dala doprinos svečanosti pisane riječi utemeljene na Ivaninom nasljeđu. U daljnjem tekstu možete pročitati poslane radove učenika: Lana Biljan, pjesma Veličanstvo riječi; Mihaela Turkalj, pjesma Preobrazba; SMS poruka Karoline Vukšić i Borne Rajkovića te nagrađeni SMS Nihada Vrbića koji je u našu školu došao iz Gunje nakon poplava prošle godine u svibnju.

(Popis škola, mentora i učenika koji su nagrađeni nalazi se u priloženom dokumentu.)

Učenik Nihad Vrbić i nastavnica Jasna Živković sudjelovat će na svečanoj dodjeli nagrada u Gradskoj knjižnici Slavonski Brod 13. travnja 2015. u 11 sati.

Zahvaljujemo se nastavnici Jasni Živković i učenicima literatima što našu školu promiču na razini cijele Hrvatske.

Učenički literarni radovi:

A stanu

U dvije riječi

Pune sreće!

Učenica:     LANA  BILJAN, 8. r.

Mentorica:  JASNA  ŽIVKOVIĆ, prof.

Preobrazba

Koprcaju se

tvoje misli

u čahuri

tvoga uma.

Oslobodi ih,

daj im krila.

Kad pronađeš

prave riječi,

tvoje se misli

iz ličinke

pretvore

u leptira!

Učenica:  MIHAELA TURKALJ, 8. r.

SMS poruke

Ne razbacuj se olako riječima! Kad govoriš, preuzmi odgovornost za izrečene misli jer i lijepim i ružnim riječima nekome možeš promijeniti život. Stoga, budi mudrac, a ne sudac!

Učenica: KAROLINA VUKŠIĆ, 8. r.

Mentorica:  JASNA ŽIVKOVIĆ, prof.

Ako ti netko kaže ružnu riječ, ne obaziri se. Ako ti netko kaže lijepu riječ, ti njemu reci dvije. Tako ćeš stvarati sreću sebi i drugima.

Učenik: BORNA RAJKOVIĆ, 7. r.

NAGRAĐENI SMS

Ne dopusti da u tvoje srce uđu loše riječi i zauzmu dio tvoga sna. Lako ih je primiti, a teško zaboraviti. Brani se štitom lijepih misli!

Učenik: NIHAD VRBIĆ, 7. r.

Mentorica:  JASNA ŽIVKOVIĆ, prof.

Izvor: http://www.usvijetubajki.org/vijesti/literarni_natjecaj_u_svijetu_bajki_2015/default.aspx