Primjeri pozitivnog roditeljstva
Autor: Tajana Šarić, 16. 4. 2013.

Nitko se nije rodio sa znanjem kako biti uspješan roditelj. To su vještine koje svaki roditelj mora samostalno naučiti. Gotovo svi roditelji se slažu da je roditeljstvo najbolja i najteža životna uloga.

U nastavku donosimo primjere pozitivnog roditeljstva...

Cijenite vrijednost igre: Igra predstavlja djetetov rad i važan je faktor u svim aspektima razvoja djeteta, ali se često previdi, iako je vrlo koristan alat. Igra može spriječiti probleme s disciplinom, nudi prirodan način učenja za djecu, te je bitna u formiranju pozitivnog odnosa između roditelja i djeteta.

Razgovorajte i slušajte svoje dijete: Prilikom komunikacije s djetetom vrlo je važno imati kontakt očima i koristiti blagi dodir. Dajte jasne i dosljedne upute - ali ne previše njih odjednom. Također, zapamtite važnost neverbalne komunikacije, zagrilite, nasmijte se i utješite dijete.

Gradite i jačajte mozak i tijelo svog djeteta: Izgradite zdrave prehrambene navike svog djeteta. Potičite djete na tjelovježbu i ograničite vrijeme koje provodi ispred televizora ili igrajući video igarice. Podržite svoje dijete kod školskih obaveza i pružite mu priliku za učenje i istraživanje kroz posjete knjižnicama, muzejima, zoološkim vrtovima i drugim sličnim mjestima.

Budite prvi izvor informacija djetetu: Potičući svoju djecu da vam postavljaju pitanja sada, olakšati će te njihove kompleksnije spoznaje kada budu stariji. Odgovarajući iskreno i otvoreno na pitanja djeteteta, stvoriti će te odnos međusobnog povjerenja i poštovanja, a to će  spriječiti razvijanje loših navika.

Upoznajte sva područja razvoja svog djeteta: fizička, intelektualna, socijalna, emocionalna i moralna. Ne postoji ništa zbog čega bi se trebali sramiti ukoliko vaše dijete treba posebnu pomoć kako bi napredovalo.

Njegujte individualnost vašeg djeteta: Podržite talent i interese vašeg djeteta. Pokušajte svakodnevno provesti vrijeme nasamo sa svakim od svoje djece. Pohvalite različitost i izbjegavajte usporedbe s drugom djecom.

Organizujte svoj dom tako da bude funkcionalan za cijelu obitelj: Budite primjer i uspostavite pozitivne i dobre navike i rutine. Razgovarajte o obiteljskim pravilima koja su prihvatljiva za sve ukućane. Na primjer, pospremanje sobe nakon igre.

Brinite o sebi: Ako ste umorni, bolesni ili iscrpljeni, ne možete biti učinkovit roditelj. Hranite se zdravo, dovoljno spavajte i pravite povremene pauze od roditeljstva. Potražite pomoć rodbine i prijatelja kada osjetite da vam je uistinu potrebna.

Pronađite vrijeme za obiteljske aktivnosti: Osjećaj pripadnosti je naglašeniji kada je obitelj angažirana u zajedničkim aktivnostima kao što su zajednički obroci, ili ravnopravna raspodjela zadataka i odgovornosti. Koristite zajedničko vrijeme s obitelji kako bi razgovarali o emocijama, rješavali probleme i slično.

Učite svoje dijete da razlikuje dobro od lošeg: Dječje razumijevanje razlike između dobra i zla razvija se iznutra, postepeno i polako. Naučite svoju djecu kodekse moralnog ponašanja i postavite temelje da sami razviju svoj moralni stav.

Izvor: http://roditeljstvo.com/vijesti/primjeri-pozitivnog-roditeljstva