2011-11-25 12:58:25

U svijetu se obilježava Međunarodni dan borbe protiv nasilja nad ženama

Međunarodni dan protiv nasilja nad ženama, odlukom Ujedinjenih naroda od 17. prosinca 1999. godine, obilježava se u znak sjećanja na dan kada je 25. studenog 1960. godine sestre Patriu, Minervu i Mariu Teresu Mirabal u Dominikanskoj republici brutalno dao ubiti diktator Rafael Trujillo.

Sestre Mirabel djelovale su pod imenom ''Las Mariposas'' (leptiri) kao političke aktivistkinje i postale simbol otpora diktatorskom režimu Trujilla. Feministkinje iz Latinske Amerike i Kariba govorile su o nasilju u obitelji, silovanjima i seksualnom zlostavljanju, kao i nasilju koje žene i politički zatvorenici trpe pod tadašnjim diktatorskim režimima u Južnoj Americi.Zbog svojih aktivnosti uhićivane su više puta zajedno sa svojim muževima. Kada su 25. studenog 1960. godine krenule posjetiti muževe u zatvor, uhitila ih je Trujillova policija. Sve tri su zadavljene, a njihova tijela pronađene su polomljenih kostiju.

Nasilje nad ženama događa se u raznim aspektima: od ženskog i obiteljskog pa do društvenog života. Ono obuhvaća narušavanje građanskih, kulturnih, ekonomskih, političkih i društvenih prava žena. O ozbiljnosti ovog problema, govori i činjenica da je u Hrvatskoj svakih 15 minuta fizički zlostavljana po jedna žena!

Podaci su djelomično točni i zapravo umanjeni jer većina nasilja ostaje neregistrirana. Pojedina istraživanja pokazuju kako žene trpe nasilje i po 10 do 15 godina prije nego što konačno odluče potražiti pomoć.

Nasilnici su osobe svih profesija i socijalnih struktura. Svjetska statistika svjedoči kako su u više od 70 posto slučajeva ubojstava žena u svijetu izvršioci bili njihovi partneri. U Hrvatskoj je nasilje prema ženama, posebice fizičko, najčešće u obiteljskoj zajednici, koja bi za žene i djecu trebala biti najsigurnije okruženje.

O nasilju nad ženama u Hrvatskoj prvi su put prije 13 godina progovorile i na njega reagirale ženske nevladine udruge osnutkom SOS telefona. Nakon toga osnovale su i skloništa za žene i djecu žrtve nasilja u obitelji, te postavile zahtjev za njihovom zakonskom zaštitom. I danas ženske udruge pokušavaju pridonijeti boljoj zakonskoj zaštiti i jačanju društvene svijesti o tom problemu o nasilju nad ženama i djecom u obitelji i društvu. Podaci MUP-a pokazuju da zbog nasilja u obitelji policija prosječno ima 29 intervencija na dan.

Znate li da…?

…su se u mnogim zemljama žene organizirale i otvorile skloništa za žene žrtve nasilja u obitelji.

…od svih kriminalnih djela u Velikoj Britaniji, četvrtina je ona nad ženama.

…je u Kanadi svaka deseta žena žrtva nasilja svog partnera, a u SAD-u svaka šesta.

…ženske udruge, poput B.A.B.E. (Budi aktivna, budi emancipirana) i Autonomna ženska kuća Zagreb – Žene protiv nasilja nad ženama, pokušavaju pridonijeti boljoj zakonskoj zaštiti i jačanju društvene svijesti o problemu nasilja nad ženama i djecom u obitelji i društvu.

…se osim Međunarodnog dana borbe protiv nasilja nad ženama, u Hrvatskoj 22. rujna obilježava Nacionalni dan borbe protiv nasilja nad ženama. Dan se obilježava u sjećanju na žrtve nasilja nakon brakorazvodne sudske parnice. Na općinskom sudu u Zagrebu, 22. rujna 1999. održala se sudska parnica na kojoj je Mate Oraškić ubio svoju suprugu Gordanu, odvjetnicu te sutkinju. Oraškić je osuđen na 40 godina zatvora.


Osnovna škola Matija Antun Reljković Cerna