2013-02-27 16:00:12

Položaj i popularnost među vršnjacima

Osim članova obitelji, vrlo važnu ulogu u životu svake mlade osobe imaju upravo njihovi vršnjaci. Različite teorije i opsežna istraživanja potvrdila su da komunikacija i socijalni odnosi s vršnjacima značajno pridonose razvoju moralnog rasuđivanja i tzv. „socijalne inteligencije“.

Iza 12. godine života, intelektualni razvoj mlade osobe omogućuje bolje razumijevanje odnosa s drugim ljudima, što predstavlja osnovu razvoja prijateljstva. Tijekom razdoblja adolescencije važno je da mlada osoba izgradi i razvije zadovoljavajuće odnose sa svojim vršnjacima. U toj dobi, interakcija i društveni odnosi s vršnjacima neizmjerno su važni za zdrav intelektualni, emocionalni i socijalni razvoj, predstavljaju osnovu za izgradnju identiteta mlade osobe, te služe mladima u stjecanju iskustva o tome kako će, kad odrastu, kontrolirati svoje ponašanje, koji oblici ponašanja su prihvatljivi a koji ne, te na koji će način rješavati pitanje svog društvenog položaja u grupama u kojima će u životu pripadati.

Jedna od najvažnijih vršnjačkih grupa kojoj će mlada osoba pripadati tijekom svog mladenaštva je njezin razred, kao i cjelokupno školsko okruženje. Tijekom razdoblja adolescencije, mlada osoba će doživjeti najmanje jednu veliku promjenu školske okoline; najčešće je to prelazak iz osnovne u srednju školu. Prelaskom u srednju školu mijenja se i širi krug vršnjaka koje mlada osoba upoznaje. Upoznaju se mladi iz različitih obitelji i okruženja, etničkih i vjerskih zajednica, a u odnosima s različitim ljudima obogaćuje se njihova iskustva.

Naravno, mladima oba spola jako je važno biti prihvaćen u grupama svojih vršnjaka. Neka istraživanja pokazuju kako je status u grupi vršnjaka ipak važniji mladićima, dok djevojke više teže pripadati manjoj grupi vršnjaka i unutar nje imati bliske prijateljske odnose. Mlada osoba želi biti popularna, odnosno prihvaćena i željena u grupi svojih vršnjaka, te postaje vrlo osjetljiva na negativne reakcije drugih vršnjaka.

Tako se mlade osobe prihvaćene među svojim vršnjacima najčešće opisuje kao druželjubive, živahne, pune inicijative, optimistične, sa smislom za humor, koji dobro komuniciraju s drugima te imaju visoko samopoštovanje. Odbijeni (odnosno odbačeni) mladi opisuju se kao vrlo usredotočeni na sebe i egoistični, koji snažno teže za pažnjom drugih, skloni precjenjivanju vlastitih osobina i sposobnosti, agresivni, te skloni zanemarivanju potreba drugih. Zanemareni vršnjaci se pak opisuju kao pasivni u društvu, niskog samopouzdanja, skloni slabijem zauzimanju za sebe i uzmicanju pred teškoćama.

Svatko se u svom životu nađe u situaciji u kojoj jako želi biti prihvaćen od strane grupe vršnjaka kojoj pripada. Bez obzira koliko pametno biraš svoje prijatelje ili koliko dobro misliš da ih poznaješ, prije ili kasnije morati ćeš donijeti teške odluke koje će te možda učiniti nepopularnim. To može biti nešto jednostavno, poput odluke da ne potrošiš svoj džeparac na preskupe traperice koje „sve cure imaju“, ili možda tvoja odluka da se držiš svog stava i principa bez obzira na to što među svojim vršnjacima ne ispadaš „cool“.


Osnovna škola Matija Antun Reljković Cerna