Sveti Nikola
Autor: Marija Barukčić, 6. 12. 2011.

U katoličkom svijetu, ali i općenito u tzv. zapadnoj kulturi 6. prosinca slavi se Sveti Nikola. Djeca ga najčešće povezuju s darovima koje dobra djeca pronalaze u svojim čizmicama, a poznaju i Krampusa koji donosi šibe za zločestu djecu. No, tko je zapravo bio Sveti Nikola i od kuda dolazi legenda o darivanju djece?

Fotografije pogledajte u foto-galeriji!

Rođen je u gradu Patari u Maloj Aziji, u pokrajini Liciji u 3. stoljeću. Imao je bogate roditelje koji dulje vrijeme nisu mogli imati djece, pa su od Boga izmolili malog Nikolu koji ime dobija po stricu biskupu u Miri, nažalost njegovi roditelji ubrzo umiru i Nikola ostaje sam. Postaje svećenik želeći širiti ljubav i dobrotu. Uskoro mu umire stric, biskup Mire i svi misle da će ga Nikola naslijediti. No, on skroman i u strahu od te časti bježi u Palestinu gdje živi samačkim životom. Vraća se za nekoliko godina upravo kad umire biskup, nasljednik njegova strica. Ovaj puta nije mogao pobjeći te postaje biskup. Od tada noći provodi moleći, a dane pomažući nevoljnima i šireći vjeru.
Uz njegov je život vezano mnogo anegdota i danas je među njima teško razlikovati koje su istinite a koje nisu. No sigurno je to da se isticao dobrotom i hrabrošću u vremenima kršćanskih progona. U svom životu uvijek se borio protiv nepravde i za ljubav prema bližnjemu, a vele da je i prodao sav svoj imutak te novac podijelio siromasima.
Prema narodnom vjerovanju, činio je i čudesa. Svojim blagoslovom ozdravlja dijete kojem je zapela riblja kost u grlu, te ga nazivamo i zaštitnikom djece.
Druga legenda govori da ga je na hodočašću u Svetu zemlju Palestinu zatekla oluja, te je lađa gotovo potonula. No Nikola je zaprijetio valovima i oluja se utišala. Sveti Nikola se zato slavi i kao zaštitnik i zagovornik mornara i svih putnika, a njegove slike ili kipove može se susresti u mnogim lukama diljem svijeta.

Zašto sv. Nikola nosi darove?

U Nikolinom gradu Miri živio je jedan plemić koji je toliko osiromašio da nije mogao udati svoje tri kćeri. Nije imao novaca za miraz, pa se spremao - užasa li - prodati svoje kćeri! Čuvši za to, sveti biskup Nikola, jedne je noći, neopazice ubacio kroz plemićev prozor jednu vrećicu punu zlatnika. Sad se mogla udati najstarija kći. Drugu večer Nikola je opet sve isto učinio. Oca je zainteresiralo tko to baca zlatnike kroz prozor, pa je treće noći postavio i otkrio Nikolu kako nosi vrećice sa novcem. Dakako, skromni svetac odmah je zamolio plemića neka nikom ne kazuje ništa o tome. Ipak, sve se pročulo, pa je zahvaljujući tome sveti Nikola postao zaštitnik djevojaka za udaju - a zahvaljujući toj priči i ti ćeš u svom prozoru naći - ako ne zlatnike - a ono mandarinke!
Uz to, Nikola je i zaštitnik djece, mornara i putnika, Grčke, pa i cijele velike Rusije - no kako i zašto - o tome zbore druge lijepe legende.

Umro je 6. prosinca 324. godine u dubokoj starosti, a godišnjica njegove smrti slavi se kao Dan Svetog Nikole. Svetog Nikolu štuju i istočni i zapadni kršćani. Običaj štovanja svetog Nikole u Hrvatskoj seže u daleku prošlost. Tako na ulazu u uvalu Mrtinovik zavjetno je od hvarskog kamena sagrađena 1922. godine kapela posvećena Gospi od zdravlja i sv. Nikoli koju je sagradio brodolomac Ivan Modrić. Također, noć uoči svetog Nikole pod jastuk su se u nekim primorskim krajevima stavljale tri jabuke.
Svetog Nikolu danas znamo kao zaštitnika djece, pomoraca, djevojaka, siromaha, studenata, farmaceuta, pekara, ribara, zatvorenika, trgovaca, putnika, otoka Sicilije, pariškog sveučilišta i mnogih gradova širom svijeta.

U svom životu uvijek se borio protiv nepravde i za ljubav prema bližnjemu u kojem je prepoznavao Boga. Iscrpljen pokorom i poslovima umire 6. prosinca 327. godine te je pokopan u Miri, gdje se i danas nalazi sarkofag u koji je nekoć bilo položeno njegovo tijelo. Zbog turskih osvajanja tijelo mu je preneseno u talijanski grad Bari gdje se i danas nalaze njegove relikvije.

Nikola - sveti čovjek, koji je na najčudesniji način pripremao mnoga dobra ljudima, neočekivanu radost za velike i male, osobito za najmanje. Vjerovati u svetog Nikolu znači vjerovati u dobrotu drugih.
Vjeruješ li ti još uvijek u dobro drugih, ili očekuješ sve od svog strogog lica, izbrušenih riječi, prijeteće pesnice? Život je tako lijep, ako si u stanju vjerovati da ti je žena bolja nego što misliš, da tvoj muž ne misli tako, pa čak i kad je ponekad težak; da tvoj susjed, tvoje kolegice i kolege, tvoji pretpostavljeni imaju i dobre strane.
Ako to više ne vidiš, onda što hitnije zamoli svetog Nikolu za naočale, kako bi mogao ponovno otkrivati dobrotu u drugima. I još nešto: pomogni svetom Nikoli da svoje darove što bolje podijeli. Nikola želi podati nešto i siromašnim ljudima, siromašnoj djeci. A za to si mu potreban - upravo ti!

POZDRAV SV. NIKOLI

Evo sretan danak, danas nama svanu,
dječica se tome sva raduju danu.
Danas je sv. Nikole dan,
zato je svaki od nas radostan.
Dobro nam došo među djecu malu,
od nas svih primi srdačnu hvalu.
Tebi se zato djeca vesele,
jer anđeli tvoji darove dijele.
Svi ćemo biti i dobri i čisti,
da budemo vrijedni bit na tvojoj listi.

Danas je sv. Nikola pohodio i našu Školu. Proveo je vrijeme u druženju i razgovoru sa najmlađim učenicima. Poručio im je da ostanu dobri, slušaju roditelje i učitelje, da žive u miru, slozi i razumijevanju.

Izvor: Internetske stranice