Dogodilo se na današnji dan - 5. prosinca
Autor: Marija Barukčić, 5. 12. 2011.

Osnovano prvo sveučilišno bratstvo Phi Beta Kappa, umro W. A. Mozart, rođen Walt Disney, počela zlatna groznica, pronađen prvi ukleti brod Mary Celeste.

Godine 1484. Papa Inocent VIII. izdao je bulu Summis desiderantes affectibus kojom se odobrava proganjanje i osuđivanje »vještica« na području Njemačke i to od strane inkvizitora kao najvišim čuvarima rimokatoličke vjere, što im je dalo široke ovlasti u proganjanju i osuđivanju navodnih vještica i heretika. Pokrenut je val procesa protiv vještica, odnosno žena koje su smatrane pomagačicama sotone.

Gotovo da i nema američkog filma u kojem se ne spominje neko bratstvo ili sestrinstvo s fakulteta. Prva takva organizacija osnovana je na današnji dan 1776. godine na College of William and Mary u Williamsburgu, a zvalo se Phi Beta Kappa i održalo se do današnjih dana, kada osim na fakultetu djeluje i kao humanitarna udruga.

Na današnji da 1791. g umro Wolfgang Amadeus Mozart, austrijski kompozitor, središnja ličnost bečke klasike, stvorio više od 600, pretežno opsežnijih, kompozicija sintetizirajući raznovrsne stilove. Čudo od djeteta, dječak koji je prije poznavao note nego slova i koji je već s tri godine počeo  skladati jednostavne pjesmice, a s pet održavati koncerte, rođen je 27. siječnja 1756. u Salzburgu. U predškolskoj dobi napisao je niz skladbi koje su sačuvane zahvaljujući njegovu ocu Leopoldu i salzburškom kapelniku, također skladatelju. Sa sedam godina Amadeus održava senzacionalne glasovirske koncerte širom Europe. Nekoliko godina poslije, po sjećanju i po sluhu, bez greške će reproducirati skladbu Allegria čije su se note krile za isključivu upotrebu vatikanskog zbora, a koja se pjeva čak u devet glasova. S devet godina piše prvu operu Bastien i Bastiena, a s 13 dobiva mjesto koncertnog majstora u orkestru salzburškog nadbiskupa. Genij velikog skladatelja ispred je vremena, što je uz njegov neobuzdani temperament izvor stalnih sukoba s mecenama, dvorskim i crkvenim moćnicima. Da bi preživio Mozart je morao davati poduke iz glasovira i skladati po narudžbi mecena. Međutim, unatoč stalnim teškoćama Mozart je stvarao s nevjerojatnom lakoćom. Tako je predigru operi Don Giovanni, po narudžbi direktora opere u Pragu, napisao je za jedan dan, a cijelu operu za dva mjeseca. Zato je Mozartova ostavština golema: 19 opera, stotinjak violinskih, klavirskih sonata, gudačkih kvarteta i kvinteta, 25 klavirskih koncerata, osam violinskih koncerata te 49 simfonija. Iako već shrvan bolešću, 1791. Mozart je skladao svoja najveća djela - operu Čarobna frula i veličanstveni Rekvijem, koji ne uspijeva dovršiti. Umro je 5. prosinca 1791. u 35. godini života, u dobi kada većina umjetnika tek dostiže stvaralačku zrelost, još se pouzdano ne zna gdje mu je grob.

Preminuo Alexandre Dumas, otac - francuski književnik velike popularnosti, autor oko 300 drama i romana. Bio je jedan od začetnika takozvanog romana - feljtona. Pisac nevjerojatno plodnog talenta, bogate fantazije i živa duha, okušao se jednako sretno u kazališnim djelima i u povijesnim romanima. Najpozantije njegovo djelo je avanturistički roman "Tri mušketira", poznat po zanimljivom zapletu, mnogim pustolovinama, te simpatičnim i hrabrim junacima. Utjecaj povijesno-avanturističih Dumasovih romana osjetio se gotovo u cijeloj europskoj popularnoj literaturi.

Na današnji je dan 1901.g. rođen Walt Disney, američki crtač animiranog filma i producent. Jedna od najprosperitetnijih i najmoćnijih ličnosti svjetskog filma, Walt Disney je nedvojbeno najzaslužniji za popularizaciju crtanog filma. U 43 godine karijere, zajedno sa svojim timovima prikupio je 48 Oscara i 7 Emmya te osnovao najspektakularniji i najkićeniji zabavni park na svijetu. The Walt Disney Company danas posjeduje 5 odmorišta, 11 tematskih parkova, 2 vodena parka, 39 hotela, 8 filmskih studija, 6 muzičkih etiketa, 11 mreža kablovske televizije i jednu zemaljsku tv mrežu. Disney animacija i dalje se odvija u Disney studiju, kojeg sad posjeduje Pixar.

Godine 1926. umro Claude Monet, francuski slikar impresionizma. Po njegovoj slici "Utisak", odnosno prema francuskom nazivu izvornika "Impression, soleil levant", je i čitav pravac, impresionizam, dobio ime. Početkom 19. stoljeća umjetnici su na otvorenom obično skicirali, no svoje slike su dovršavali u ateljeu. Monet je bio među prvima koji je cijelo platno naslikao i dovršio na otvorenom. Svoj slikarski stalak posvuda je nosio sa sobom - na plažu, u polje, na željezničku stanicu - a imao je i brodić preuređen u plovni atelje tako da je mogao slikati ploveći Seinom. Radio je brzo, ponekad više od 14 različitih slika dnevno, nanoseći debele slojeve boje koji su izgledali kao da oponašaju debljinu samog kamena.

U godini kada je Europa bila u previranju, a ban Jelačić gušio ugarsku bunu za austrijskog cara, 1848., Amerikanci su mahnito vozili teretna kola preko kontinenta do Kalifornije u kojoj je otkriveno zlato. Poznatu zlatnu groznicu potaknuo je sam predsjednik James Knox Polk.

Prvi poznatiji ukleti brod, Mary Celeste pronađena je na današnji dan kako pluta pred obalama Portugala bez traga i glasa o posadi, bez ikakvih znakova nasilja ili nereda na brodu.

Rođendane bi danas slavili ili slave legendarni austrijski redatelj Otto Preminger, slavni producent animiranih filmova Walter Disney, rock legenda Little Richard, tenor Jose Careras, velikan plivanja leptirovim stilom Pablo Morales i mladi glumac Frankie Muniz, poznat po ulozi u seriji 'Malcolm u sredini'.

Izvor: http://metro-portal.hr