Bajkoviti balet "Orašar" za naše učenike u HNK Osijek
Autor: Ivana Markovinović, 14. 12. 2018.

U četvrtak 13. prosinca 2018. učenici sedmih i osmih razreda OŠ M. A. Reljković Cerna na trenutak su postali dijelom nevjerojatne božićne bajke pogledavši balet Orašar. U pratnji nastavnice glazbene kulture Julijane Jukić i razrednika posjetili su Hrvatsko narodno kazalište u Osijeku.

Više pogledajte u fotogaleriji

Došavši u HNK mogli smo posvjedočiti njegovoj ljepoti. Za mnoge je to bio tek prvi posjet HNK-u stoga je njihova očaranost bila još veća. Raskoš i kićenost dvorane plijenili su naše poglede. Smjestivši se u udobna sjedala željno smo iščekivali balet. Osim nas u HNK-u bilo je mnogo roditelja s djecom što nas je vrlo iznenadilo dokazavši da u baletu Orašar svatko može pronaći nešto za sebe. Polako smo usnuli čaroban san. Izvedba je započela. Početak baleta, Badnjak u kući Staulbahm, unio je blagdanski duh u cijelu dvoranu i podsjetila nas da nam Božić već kuca na vrata. Vrijeme koje Klara provodi u kraljevstvu Vile Šećera obilježeno je plesovima iz mnogih dalekih zemalja. Ščelkunčik, ruski ples najviše nam se svidio Izvođači su na našim licima mamili očaravajuće poglede. Njihova gipkost, lakoća izvođenja, ljupkost i sklad nagrađeni su snažnim i dugotrajnim ovacijama. Posebno ukrašeni kostimi plesača i pomno uređena scena uspjeli su vjerno dočarati Badnjak u kući gospodina i gospođe Staulbahm i brojne Klarine pustolovine. Bila nam je čast i zadovoljstvo pogledati veličanstaveni balet poput Orašara i nadamo se da je i ostalim gledateljima san uistinu bio čaroban.

Slikovni rezultat za balet orašar u osijeku

O baletu Orašar

Balet Orašar jedan je od najpoznatijih i najizvođenijih baleta. Autor baleta je jedan od posljednjih velikana ruske glazbe 19. stoljeća Petar Iljič Čajkovski. On je u Orašaru napisao svoju najsvjetliju i najveseliju glazbu. Bio je inspiriran poznatom pripovijetkom Der Nussknacker und der Mausekönig/ Orašar i Kralj miševa. Radnja se odvija u dva čina te prati pustolovine djevojčice Klare koje započinju u njenom domu na Badnjak. Iščekivanje Božića i proslavu Badnjaka prekida dolazak Klarinog ujaka Drosselemeyera koji članovima obitelji donosi poklone. Svi osim Klare dobiju svoje poklone što nju jako rastuži. Da bi ju oraspoložio, Drosselemeyer joj poklanja lutku orašara koja može razbijati orahe. Za vrijeme zabave odluči joj darovati još jedan dar, odlazak na čarobno putovanje. U ponoć svi odlaze na počinak, ali se Klara budi usred noći i odlazi po svog dragog lutka. Igrajući se njime pred kaminom, usne u san. San započinje noćnom morom u kojoj se pojavljuju štakori nadnaravne veličine. Kada misli da joj nema spasa, njena lutka orašara pretvara se u vojnika Orašara kojeg kralj Štakora pokušava ubiti. Klara spašava vojnika Orašara kojeg Drosselmeyer pretvara u prelijepog snježnog Princa. Oni se zajedno upuštaju u brojne uzbudljive avanture, odlaze u zemlje snijega gdje ih dočekuje Snježna Kraljica, a kasnije i u veličanstveni svijet Vile Šećera gdje se zabavljaju gledajući plesove iz dalekih zemalja; Španjolske, Kine, Arabije, Rusije. Klara se budi iz čarobnog sna ugledavši svoju obitelj oko sebe i lutkom orašara dok se Drosslmeyeru gubi svaki trag nakon što je djevojčici Klari ispunio božićnu želju.

Slikovni rezultat za balet orašar u osijeku