On svijetli stalno u dnu tvoje duše
Autor: Jelena Čop, 29. 4. 2015.

Lana Biljan osvojila je prvo mjesto na Susretu hrvatskoga dječjega duhovnoga stvaralaštva "Stjepan Kranjčić" u Križevcima.

Završna svečanost 4. Susreta hrvatskoga dječjega duhovnoga stvaralaštva "Stjepan Kranjčić" za književno i likovno stvaralaštvo učenika osnovnih škola u Republici Hrvatskoj održana je u Hrvatskom domu u Križevcima u subotu 25. travnja. Tom su prigodom dodijeljene nagrade učenicima najuspjelijih radova, likovni su radovi prikazani na prigodnoj izložbi "Mi smo svjetlo Kristovo", dio književnih radova javno je izveden, a najširi je izbor radova po žanrovima (poezija, proza, igrokazi) objavljen u zborniku "Tvoja sam svijeća...", čiji je nakladnik "Glas Koncila".

Nakon toga glavni je urednik "Maloga koncila - Maka" Vojmil Žic u križevačkoj Osnovnoj školi Ljudevita Modeca održao okrugli stol "Kršćanske vrjednote u dječjem stvaralaštvu" za mentore, a učiteljice s. Marinela Anđa Garić i Suzana Balić za učenike. Susret je završen turističkim obilaskom Križevaca.

Susretu su uime organizatora nazočili ravnatelj OŠ Ljudevita Modeca Dražen Bokan i predsjednica Udruge za promicanje znamenitih Križevčana "Dr. Stjepan Kranjčić" Tanja Baran, a okupljene su pozdravili križevački dogradonačelnik Tomislav Katanović i župnik križevačke župe sv. Ane Stjepan Soviček.

U žanru poezije prvu je nagradu stručnoga ocjenjivačkoga suda za pjesmu "On svijetli stalno u dnu tvoje duše" osvojila Lana Biljan (mentorica Verica Špehar-Vratarić), učenica 8. razreda OŠ "Matija Antun Reljković" iz Cerne. Druga je nagrada za pjesmu "Kruh naš svagdašnji" pripala Luciji Rutar (mentor Šimun Pavlović), učenici 5. razreda OŠ Vladimir Nazor iz Duge Rese. Treću je nagradu osvojila učenica 8. razreda OŠ Sveti Martin na Muri Eva Perčić (mentorica Anđelka Klemenčić) za pjesmu "Dok zvono me prati". Nagrade za poeziju nagrađenim je učenicama i mentorima uime pokrovitelja "Glasa Koncila", koji je i nakladnik zbornika, uručio v. d. ravnatelja i glavni urednik "Glasa Koncila" mons. Ivan Miklenić.

U žanru proze prvu je nagradu stručnoga ocjenjivačkoga suda za priču "Golub nade" osvojio Ante Bazina (mentorica Silvana Bampa-Listeš), učenik 7. razreda OŠ "Neorić - Sutina" iz Neorića. Drugu je nagradu osvojila Marta Kunštić (mentor Saša Špoljarić), učenica 6. razreda OŠ "Đuro Ester" iz Koprivnice za prozni rad "Moja učiteljica", dok je treća nagrada pripala Ani Čapek (mentorica Valentina Jurišić), učenici 8. razreda OŠ Ljudevita Modeca iz Križevaca. Nagrade za prozu uime izdavačke kuće "Alfa" uručila je urednica za hrvatski jezik Nada Babić.

U žanru igrokaza prvu je nagradu stručnoga ocjenjivačkoga suda osvojila učenica 7. razreda OŠ Visoko Diana Pavliček (mentor Tibor Martan) za igrokaz "Biser". Druga nagrada za igrokaz "Rita" pripala je Nikolini Pavliček (mentor Tibor Martan), učenici 7. razreda OŠ Visoko, a treću nagradu za igrokaz "Pitanje" osvojila je učenica 8. razreda OŠ Petrijanec Magdalena Lukaček (mentorica Željka Rabuzin). Nagrade za igrokaz uime izdavačke kuće "Verbum" uručila je voditeljica zagrebačke knjižare Dubravka Cimić-Mores.

Prvu nagradu za likovno stvaralaštvo stručnoga ocjenjivačkoga suda za rad "Mi smo svjetlo Kristovo" osvojila je Rozalija Kušinec (mentorica Ružica Štimec), učenica 1. razreda OŠ Vinica. Drugu je nagradu za likovno stvaralaštvo za rad "Klanjamo se Bogu - poštujmo sve oko sebe, širimo mir, dobrotu, blagost, sreću..." osvojila učenica 6. razreda OŠ Ivana Gorana Kovačića iz Delnica Katarina Petranović (mentorica Ksenija Marincel), dok je treću nagradu za rad "Na križu" osvojila Ivana Bašek (mentorica Ljiljana Rinkovec), učenica 3. razreda OŠ Tomaša Goričanca iz Male Subotice. Nagradu za likovno stvaralaštvo uime Galerije hrvatske sakralne umjetnosti "Laudato" iz Zagreba uručila je voditeljica odnosa s javnošću Ines Smrk.

Čestitamo našoj učenici Lani Biljan i mentorici profesorici Verici Špehar-Vratarić na osvojenom prvom mjestu.

Nagrađena pjesma Lane Biljan:

Ako se krećeš,

On te prati

Kroz mrežu straha,

Kroz sumrak duše,

Kroz gustu krošnju stabla

Tvoje kušnje.

Nije mu zapreka ni oblak sumnje

Koji se spaja

U veći mrak.

Nije mu smetnja

ni glas očaja

koji te pokrije od vrha do dna.

On nije mjesec

Kojeg krošnja prijeći

Il' oblak gust

Da svjetlo ti da.

I razdvaja vjerom

Dobro od zla.

Ako se krećeš,

On te prati.

Ako staneš i on će stat.

Ako se smiješ, on će se smijat.

A ako padaš,

On neće dat.