Međunarodni dan zaštite životinja
Autor: Ines Grabovac, 3. 10. 2014.

Međunarodni dan zaštite životinja obilježava se svake godine 4. listopada. Prvi put obilježen je 1931.g. Od tada do danas, obilježava  se u svim zemljama . Ovaj  se dan  obilježava kako bi se  povećala  svijest  o problemima  životinja, te potaknulo  ljude  na razmišljanje  o tome kako  se odnose prema  životinjama . Po podacima  svjetskih  organizacija, svaki dan nestane stotine životinjskih vrsta. Životinje ugrožava uglavnom čovjek a najugroženije su: morske kornjače , gorile, pande, slonovi, kitovi i tigrovi. U Hrvatskoj  postoji Crveni popis ugroženih  životinjskih vrsta.

Hrvatska je zemlja s jedinstvenim prirodnim fenomenima od čije ljepote zastaje dah. Ta prekrasna netaknuta priroda zaštićena je kroz nacionalne parkove, parkove prirode i rezervate u kojima obitavaju autohtone, rijetke i zaštićene životinjske vrste.
Taj oblik zaštite prirode i bića koja tu žive je neophodan jer je čovjek sebi uzeo za pravo da istrebljuje divlje životinje sve više radi zabave, a sve manje radi prehrane. Pravo svake divlje životinje je da živi na slobodi u svom prirodnom okolišu i ima se pravo razmnožavati.

Od kopnenih životinjskih vrsta zaštićeni su vukovi, divlje mačke, risovi i vidre.

Od morskih stanovnika zaštićeni su dobri dupin, obični dupin, kitovi, plemenita periska, glavataželva i sredozemna medvjedica

.

DOBRI DUPIN

Dobrim dupinima boja varira od tamno plave do smeđe i sive na leđima, preko svjetlo sive na bokovima i bijele na trbuhu. Odrasli dupini dugački od 2 do 4 metra, težina je između 100 i 500 kg.  Dobri  dupin je vrlo inteligentna i društvena životinja. Živi do 50 godina. Za razliku od riba, dobri dupin je sisavac  i svakih nekoliko  minuta na površini udiše zrak. Dobri dupini mogu izdržati pod morem  4-5  minuta , a najduže  6  minuta i 55 sekundi.

RAZMNOŽAVANJE :

Mladi se većinom rađaju preko ljeta.  Ženka nakon 12 mjeseci skotnosti rađa jedno mlado. Ženka može imati  mladunče svakih  4-6 godina. Pri porođaju majku štite ostali dupini od morskih pasa . Tako isto i s ozlijeđenim  dupinom .

HRANA I  NAČIN LOVA:

Glavna hrana  dupina su: ribe, mekušci  pa i rakovi. Dupinima je važan zvuk, koriste ga za traženje i hvatanje plijena, a i za komunikaciju s ostalima. Kad naiđu na veliko jato riba, skupi ih se stotine i love zajedno glasno  se sporazumjevajući . Ribe se razbježe, a dupini ih okruže. U Sredozemlju  trenutni broj se procjenjuje na manje 10.000 jedinki .

ZANIMLJIVOSTI :

U Velom  Lošinju se 5. i 6. kolovoza održava  Dan dupina. Taj se dan održava da bi se skrenula pozornost na probleme zaštite mora i naravno dupina. Tijekom  Dana dupina organiziraju se: igre, sportska natjecanja, izbor najboljih likovnih radova, predavanja, tombole, oslikavanje ribe, koncerti, itd . Skretanjem  pozornosti  javnosti i posebice djece o potrebi  očuvanja  okoliša te jedine poznate rezidentne zajednice dobrih dupina u Jadranu-Lošinjskih dobrih dupin, želi se pomoći o očuvanju mora i njegovih obala.

Sve su te životinje i još brojne druge ugrožene zbog onečišćenja okoliša, nestajanja njihovih prirodnih staništa te pretjeranom uporabom pesticida, a uzročnik svemu tome je čovjek. Naša divlja fauna sačinjava naše prirodno nasljeđe koje se mora sačuvati za buduće naraštaje, stoga poštujte prirodu i propise o zaštiti životinja.

Provedite današnji dan na dobar način, brinući se o životinjama u svojoj okolini. Nahranite napuštenog psa ili macu, zaštitite ih od zlostavljanja, bacite nekoliko mrvica pticama ili počastite svog kućnog ljubimca slasnim obrokom. Ta pažnja koju im pružite višestruko će vam se vratiti.

Novinarska skupina 4. a razreda: Antonio Jakšić, Lucia Katić, Mario Mustać, Božica Nesek, Lea Rajković, Petra Stepić i Magdalena Vidović