Sveti Nikola - 6. prosinca
Autor: Marija Barukčić, 6. 12. 2012.

Sveti je Nikola jedan od najčašćenijih svetaca kako na Istoku, tako i na Zapadu, nadaleko poznat po svojoj dobroti i ljubavi. Bio je ranokršćanski biskup pa se stoga gotovo uvijek prikazuje s biskupskom mitrom i štapom.
Rodio se krajem III. i početkom IV.st. u Patari u Maloj Aziji, a živio u gradu Miri, današnjem Demreu u Turskoj.

Danas je sv. Nikola pohodio i našu Školu. Proveo je vrijeme u druženju i razgovoru sa najmlađim učenicima.

Fotografije možete vidjeti u foto-galeriji

Njegovi roditelji dugo nisu mogli imati djece pa su od Boga izmolili malog Nikolu. Nažalost, oni rano umiru pa ostaje sam u bogatstvu koje su mu ostavili. Odlazi u školu za svećenike u čemu ga vodi njegov stric, biskup u gradu Miri. Upućuje ga na svetost i pobožnost. Nikola postaje svećenik i želi širiti ljubav kakvu je Isus imao za svakog čovjeka. Uskoro mu umire i stric, te svi očekivaše da će ga naslijediti. Međutim, on pobjegne u Palestinu gdje nastavi živjeti samotnjačkim životom. Vratio se kad je umro stričev nasljednik, te njega izabraše za novog biskupa Mire. Od tada provodi noći moleći, a danju pomaže siromašnima šireći vjeru i čineći djela milosrđa. Činio je čuda. Poput Isusa je smirivao uzburkano more, te tako postao zaštitnik mornara. Blagoslovom ozdravlja dijete, pa ga nazivaju zaštitnikom djece. Uvijek se borio protiv nepravde, kao i za ljubav prema bližnjemu.

Iscrpljen pokorom i dužnostima vjerskog života umire 6. prosinca 327.god. Zbog turskih osvajanja tijelo mu je preneseno u talijanski grad Bari, gdje su mu sagradili predivnu crkvu i odatle se štovanje svetog Nikole širi u druge krajeve. Sveti Nikola je shvaćao kako je jedini životni put čovjeka, ljubav prema Bogu i bližnjemu.

Poznato je nekoliko priča o njegovu životu. Prema jednoj, hodočastio je u Palestinu, Svetu zemlju, kad ga je na putu zatekla oluja, te je lađa gotovo potonula. No Nikola je, poput Isusa Krista, zaprijetio valovima i oluja je prestala. Druga govori o tome, kako je pribavio novac za miraz za tri djevojke kako bi se udale. Zbog toga se na slikama prikazuje s tri veća zlatnika, tri kugle ili jabuke i odatle veza s darivanjem.

U blizini roditeljske kuće svetog Nikole imao je svoj dom neki čovjek, nekad bogat, ali je, izgubivši carsku službu, izgubio skoro sav imetak i postao siromah. Imao je tri kćeri koje su bile spremne za udaju, lijepe i pristale, ali im ne može dati miraza. I nesretni otac odluči trgovati ljepotom i mladošću svojih kćeri da tako nešto zaradi. One se usrdno pomoliše Bogu da ih izbavi od toga zla i spasi njihovu čast i poštenje. Sveti Nikola je nekako doznao za tu odluku nesretnoga oca, pa uzevši vrećicu, napuni je dukatima, umota u platno i, prišuljavši se noću potajno do kuće onog nesretnika, ubaci zamotak kroz prozor i brzo se udalji. Ujutro se otac djevojaka silno začudi kad nađe toliki novac. Razmišljajući dođe do uvjerenja da mu je to ubacio neki prijatelj, jer bi svako drugo tumačenje bilo nerazumno. Vidjevši kako je svota dostatna, on opremi lijepo jednu kćer i časno je uda. Isto se ponovi i s drugom kćeri. Kad je i to bilo gotovo, unutarnji glas mu je govorio da će onaj dobrotvor i po treći put doći. Zato odluči čekati ga u zasjedi nekoliko noći. I doista, baš kad je sv. Nikola ubacio svoj dar i za najmlađu kćer, skoči otac, stigne neznanca i prepozna u njemu Nikolu. Unatoč svem zaklinjanju neka šuti, sretni otac se nije mogao suzdržati i svima je razglasio što mu je učinio Nikola - prijatelj sirotinje.

Proširio se običaj da djeca navečer uoči blagdana sv. Nikole, očiste svoje cipele ili čizmice i stave ih na prozor. Tradicionalno se poklanjaju razni slatkiši, orašasti plodovi ili neko voće -  jabuke, naranče, suhe smokve. Uz punu čizmicu dobije se šiba. Ona simbolično opominje djecu da budu dobra. Ali ta šiba je; ili ukrašena ili zlatna, što treba pokazati da je roditeljima uvijek stalo do djeteta i da ga vole takvog kakvo jest, čak i kad je nestašno ili griješi. To je prava bezuvjetna ljubav, a sveti Nikola je takve ljubavi imao za svakoga. Roditelji darivaju svoju djecu u spomen na sv. Nikolu koji je siromasima nesebično razdijelio sve sto je posjedovao.

Današnji blagdan nije samo radost djeci nego i poziv svima nama da se preispitamo u svojim dobročinstvima i da prepoznajemo iz dana u dan one koji nama čine nebrojena djela milosrđa ljubavi, a ovo vrijeme Došašća nam je savršena prilika da to učinimo. Sveti Nikola neka nam je primjer svima.
Želimo od srca svima blagoslovljen blagdan Sv. Nikole, a imenjacima svetoga Nikole, neka je sretan i blagoslovljen imendan - Nikola, Nikolina, Nikša, Niki, Niko, Nikica, Mika.

IME je grčkog porijekla. Čine ga riječi 'nike' - POBJEDA i 'laus' - NAROD, što bi značilo: POBJEDONOSAN MEĐU PUKOM - NARODOM.
Zaštitnik je: DJECE, POMORACA, PUTNIKA, DJEVOJAKA, SIROMAHA, STUDENATA, FARMACEUTA, PEKARA, ZATVORENIKA, TRGOVACA I RIBARA, a također je zaštitnik i RUSIJE, GRČKE, te grada BARIJA u ITALIJI.